מכתב יד עתיק ולא מובן, ל"ספר הפזמונים" של היש"ר ענתבי

נכתב ונשלח לאתר על-ידי ד"ר אליעוז חפר

תקציר המאמר

לעיתים, קורה שבביתו של אדם, נותר פריט מיוחד מאבות אבותיו. כלי קודש, פמוטים, ספר תפילה או תכשיט שעבר מדור לדור ומאב לבן . קורה שהדורות הצעירים כבר אינם יודעים מי היה בעל החפץ המקורי, ואינם זוכרים למצער את זהותו.

פעמים אותו חפץ הוא כתב יד, מכתב אגרת או חוברת. במאמר זה אספר את סיפורו של כתב יד שכזה (Manuscript) כתב יד יהודי עתיק שעבר מדור לדור במשפחתנו, אולם מכיוון שלא עבר בדיוק מדור לדור באופן מסודר, ואולי משום פער הדורות הרב דורותנו האחרונים כבר לא ידעו מה תוכנו ופשרו ויותר מכך, לא עלה בידם לקרוא בו. לא מחמת השנים שבלו את הדיו והנייר אף כי גם זאת קרה, אלא מהסיבה המוזרה שכתב היד היהודי הזה אשר הרמב"ם עצמו נהג בו לפני כאלף שנה, נשכח מלב ומדעת. זהו הכתב הקוראסיבי היהודי הקרוי "חצי קולמוס" או "נוצ – אלם" בערבית.

book1

כתב היד העתיק שעבר מיד ליד בקרב בני המשפחה.

הכריכה מורכבת מכמה דפים של כתבי יד שהודבקו זה לזה (גניזת כתבי יד).

איש מבני המשפחה לא זכר יותר מי בדיוק רשם אותם עשרות עמודים ב כתב היד, לאיזו סיבה ומטרה ובמה תוכנו עוסק. באיזו שנה נכתב, ולמען מי? נותרה ידיעה עמומה שזהו כתב ידו של אחד האבות הקדמונים של המשפחה. אולי של ר' אברהם ענתבי, שהיה רבה הראשי של העיר חלב בסוריה בראשית המאה ה- 19, או שמא של אביו ר' יצחק בן שבתאי ענתבי.

היחס אל אותו ספר שכלל עשרות רבות של עמודי ם בכתיבה מוקפדת היה משל כבוד והערכה רבים. כולנו, בני המשפחה ידענו שזהו ספר ששרד את תהפוכות המסע הארוך בזמן וגלגוליו מיד אל יד. רצינו להבין, אבל לא נותרה בנו יכולת. השאלות רבו ובאין תשובה נותרו סימני השאלה.

בערוב ימיו, סבי יעקב מרדכי ענתבי ז "ל, פענח במאמצים רבים מעט מזעיר מתוכן כתב היד אך לשברון לב, נתבקש לישיבה של מעלה חודשים ספורים אחר שהחל במלאכה מיוחדת זו. זכור לי שסיפר כי הוא מתקשה לפענח את הכתב ועשה ככל יכולתו מהמיומנות המועטה שהכיר ודלה מנבכי זכרונו. סבי, שהיה בן הרב ישראל שמואל ענתבי בטבריה, ראה והכיר בילדותו את האותיות וידע מעט ממיומנות הכתב הקוראסיבי, אולם לא נהג לעשות בו שימוש למעט חתימת
שמו שלו על ספרי קודש. לבניו, דודי, כבר לא נותר מידיעה זו דבר. אותם פענוחים ספורים שביצע סבי מכתב היד היו של פיוטים תורניים, רובם ככולם נושאי אקרוסתיכון שמות פ רטיים כמו משה, יוסף, דוד, אברהם יעקב ועוד.

לאחר שהלך לבית עולמו, נותרנו עם השאלות ולאבותינו הפתרונים. בנסיבות מסוימות לפני כשלוש עשרה שנה נמסר כתב היד למשמורת עולם לידי. במשך כל השנים הללו העסיקה אותי חידת כתב היד ומחברו. במהלכן עשיתי מסע שהוביל אותי מאז ועד עצם היום הזה להבנה ופתרון אותן שאלות. במאמרי זה מעבר לעניין פרסומה של תעודה היסטורית אשר טרם פורסמה או נחקרה, אני מצרף את הקורא לאותו מסע חיפוש ארוך אשר הוביל אותי לא רק להסרת הלוט
מעל שאלת החידה אלא גם לגילוי מרתק של תולדות עברי הרחוק.

אני תקווה שדרך סיפורו של כתב יד זה, תועלה מודעותם של משפחות בעלות כתבי יד שעברו מדורי דורות ואשר אינם מבינים יותר את מהות עניינם ואולי בכך לתרום להתמודדות עם הוצאתה לאור של הגניזה היקרה שטמונה ברשותם, דרך סיפורי שלי וסיפור משפחתי.
לכניסה למאמר לחץ כאן >>

זכויות היוצרים על החומרים המפורסמים באתר שייכים לכותבים ו/או לכתבי העט בהם פורסמו. החומרים מוצעים לקהל הרחב לצורך קריאה אישית בלבד. כל שימוש מעבר לכך מחייב אישור בכתב מבעל זכויות היוצרים. אתר זה פעיל ללא מטרות רווח. במידה ונתקלתם בתוכן מפר זכויות יוצרים המפורסם באתר, אנא פנו אלינו ונדאג להסירו באופן מיידי.